افتخارات ما

وقتی که کوچک بودم، می شنیدم که مردم می گفتند: شرب العین یک روستای نمونه است و در بخش خضرآباد به عنوان روستای نمونه انتخاب شده است. اونوقت  نمی فهمیدم که علت نمونه بودن شرب العین چیست و چرا شرب العین را انتخاب کرده اند.

بعدها که بزرگتر شدم و دلایل نمونه  بودن شرب العین را فهمیدم و همچنین شناختی نسبی  نسبت به روستاهای بخش خضرآباد پیدا کردم، دریافتم که این انتخاب واقعاً انتخاب درستی است و شرب العین یک سرو گردن از روستاهای دیگر بالاتر است. البته از همه لحاظ نه، از بیشتر لحاظ. روستاهای دیگر بعضی برتری ها نسبت به شرب العین دارند که ما باید از آنها الگو بگیریم و خودمان را به آنها برسانیم.

اکنون به اختصار به بعضی از آن دلایل اشاره می کنم و بعداً به معایب هم خواهم پرداخت.

اولین و مهمترین دلیل برتر بودن شرب العین وجود پنج شهید گرامی و والامقام در این روستاست. شهیدانی که باعث افتخار ما و شرب العین هستند. در میان این شهیدان یک شهید روحانی است، شهید محمدرضا شورغینی که تنها فرزند خانواده نیز بوده است و چندی پیش مادر این شهید نشان ملی ایثار را از دست رئیس جمهور دریافت نمود. شهید دیگر مهندس محمد حسین سلمانی است که دانشجوی رشته عمران بود و در دانشکده فنی یزد تحصیل می کرد. او هنرمند نیز بود و در رشته خطاطی مهارت داشت. تابلوهای خطی  که از او به  دیوارهای مسجد  زده بودند هنوز از یادمان نرفته است  و همچنین دیوارنویسیهایی که اطراف چشمه و استخر نوشته بود . شهید ما دارای فضایل اخلاقی بسیاری نیز بود و همه او را با اخلاق خوبش بیاد می آورند.

وقتی که او شهید شد من کوچک بودم و یادم هست که چقدر تشیع پیکر او  باشکوه و شلوغ شده بود و هیچ وقت این صحنه از یادم نمی رود که دوستان هم رزمش، علی محمد کمالی و اکبر کمالی چه زجّه هایی که نمی زدند و چه سوزناک می خواند علی محمد کمالی:

یاران چه غریبانه رفتند از این خانه           

هم سوخته شمع ما هم سوخته پروانه

بشکسته سبوهامان، خون است به دلهامان

فریاد و فغان دارد، دردی کش میخانه

هر سوی گذر کردم، هر کوی نظر کردم

خاکستر و خون دیدم، ویرانه به ویرانه

افتاده سری سویی، گلگون شده گیسویی،

دیگر نبود دستی تا موی کند شانه

ای وای که یارانم، گلهای بهارانم

رفتند از این خانه، رفتند غریبانه

شهیدان دیگر عبارتند از شهید نوری، شهید کمالی و شهید محبوبی که من از آنها خاطره ای بیاد ندارم

(شهیدان چغماقی و  جعفری  از اهالی شرب العین هستند ولی در آنجا دفن نیستند.) 

دومین دلیل برای برتری وجود دو آزاده و پنج جانباز دفاع مقدس است و از آن بهتر اینکه اکثر آنها حال و هوای آن روزها را حفظ کرده اند و دچار تغییر و تحول نشده اند و بعضی هم تغییر کرده اند. چه خوب گفت شهید حمید باکری: بعد از جنگ کسانی که در جنگ بوده اند سه دسته می شوند. دسته اول به ههه ارزشها پایبند می مانند. دسته دوم نسبت به همه چیز بی تفاوت می شوند و دسته سوم از کرده ی خود پشیمان می شوند و به همه چیز پشت می کنند.

سومین دلیلی که می توانم برای برتری روستایمان نسبت به روستاهای دیگر برشمارم وجود روحانی و طلبه  متعدد در این روستاست. روستای شرب العین دارای پانزده روحانی و طلبه می باشد که نسبت به جمعیت روستا، درصد بالایی را به خود اختصاص می دهد.

تا چند سال پیش سرآمد و بزرگ روحانیهای شرب العین حاج شیخ جواد شمس الدینی بود که به رحمت ایزدی پیوست (خدایش بیامرزد) ایشان فردی فرهیخته و عالمی با عمل بود و در بین مردم از احترام و جایگاه خاص برخوردار بود. به نظر من یکی از علتهایی که باعث شده بود ایشان به این مقام برسد، زحمتکش بودن ایشان بود، دستهایش را که نگاه می کردی دارای پینه های فراوان بود، کارش کشاورزی بود و با دست خود آبیاری می کرد و یک دفعه نیز به عنوان کشاورز نمونه بخش خضرآباد انتخاب شد.ایشان را پس از فوت در کنار قبر پدرش در حسینه شرب العین به خاک سپردند(روحش شاد و یادش گرامی باد).

بقیه روحانیها در شرب العین اقامت ندارند ولی همگی مایه افتخار شرب العین هستند. بعد از ایشان شیخ زین العابدین بزرگ روحانیهای روستا هستند و نمازهای جماعت روستا به امامت ایشان برگزار می شود.

به گفته اما خمینی: "اسلام بدون روحانیت مثل کشور بدون طبیب است" به حمد الله ما طبیب دینی زیاد داریم.

 

/ 6 نظر / 46 بازدید
شورغینی

سلام اصلا فکرش رو هم نمیکردم که یه وبلاگ با موضوع شورغین توی اینترنت پیدا کنم. خوشحالم از این که هنوز هستن آدم هایی که هرگز زادگاه خودشون رو فراموش نمی کنند و حتی بهش افتخار هم می کنند. منم از جمله اون هایی هستم که آخر اسمم همیشه یه کلمه شورغین نوشته می شه و شاید بعضی از اوقات میشه سوژه خنده برای بعضی ها،تنها فایده اش هم تا الان برام این بوده که تونستم اسمم رو سریع در جاهایی که اسم زیاد بوده پیدا کنم.جالبتر این که شاید تعداد دفعاتی که تا الان به شورغین اومدم بشه با انگشت های دست شمرد. راستی چرا به شرب العین میگن شورغین؟ انشاالله که موفق و موید باشید.خداقوت

علی ج

سلام بسیار خوب وجالب بود ولی کم بود

شورغینی

شرمنده یه سوال دیگه منظور از شرب العین 1404 چی هست؟

اشنا e

سلام با تشکر کمی از رسم ها ی شرب العین بنویسید با تشکر

کمالی

آیا توجه کرده اید که نام تمام شهدای روستا محمد است.انشاالله که با محمد نبی (صل الله علیه وآله وسلم)محشور شوند.

یه نفر که چند باری شورغین امده

روستای کوچکی که بدک نیست. به درد یه ساعت اومدن می خوره بیشتر نه.امیدوارم بدتون نیاد مردمش خیلی سوال می پرسن تا دقت ندن ول نمیکنن.امیدوارم در اینده بهتر بشه.